Standardowa umowa komunikacyjnego ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy. Co musisz zrobić, kiedy zbliża się koniec umowy? Czy ochrona ubezpieczeniowa wygaśnie? Czy powinieneś zacząć szukać nowej oferty ubezpieczenia i zawrzeć umowę, zanim obecna się skończy? Co oznacza automatyczne przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej?

Automatyczne przedłużenie OC

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Chroni ono przed odpowiedzialnością finansową za szkody spowodowane ubezpieczonym pojazdem w ruchu drogowym. Jak wspomnieliśmy, standardowa polisa OC zapewnia ochronę ubezpieczeniową przez 12 miesięcy. Przed upływem roku otrzymasz informację przypominającą o tym terminie. Jeśli chcesz dalej korzystać z tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego, to wówczas nie musisz robić nic, poza uregulowaniem składki, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa przedłuży się automatycznie. Jeśli jednak nie interesuje cię dalsza współpraca z danym zakładem ubezpieczeń, to musisz złożyć wypowiedzenie, najpóźniej na dzień przed zakończeniem umowy. Takie wypowiedzenie musi mieć formę pisemną. Możesz:

  • Wysłać je pocztą tradycyjną (liczy się dzień nadania listu w placówce pocztowej operatora publicznego).
  • Wysłać je pocztą e-mail.
  • Złożyć w placówce zakładu ubezpieczeń lub u agenta.

Jeśli wypowiesz umowę, to jednocześnie musisz pamiętać o zawarciu nowej umowy ubezpieczenia z innym towarzystwem ubezpieczeniowym, aby nie dopuścić do przerwy w OC, która wiązałaby się z karą ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku, gdy nie wypowiesz umowy, to zadziała zasada automatyzmu, czyli ochrona zostanie przedłużona na kolejny rok, ale istnieją przypadki, w których do automatycznego przedłużenia nie dojdzie. Takie sytuacje to:

  • Polisa otrzymana od poprzedniego posiadacza pojazdu – jeśli kupiłeś samochód, to sprzedający musi obowiązkowo przekazać ci polisę OC, z której możesz korzystać do końca trwania umowy lub wypowiedzieć ją w dowolnym dniu przed jej zakończeniem. W przypadku takiego ubezpieczenia nie obowiązuje zasada automatycznego przedłużenia. Ochrona wygaśnie wraz z zakończeniem umowy, więc posiadacz pojazdu musi pamiętać o tym, żeby wcześniej kupić nowe ubezpieczenie, aby nie dopuścić do przerwy w OC.
  • Nieuregulowanie całej składki na OC – jeśli nie opłacisz pełnej składki za 12 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej, to w dalszym ciągu będzie ona obowiązywać, ale wygaśnie wraz z zakończeniem umowy. Co więcej, w takim przypadku nie unikniesz konieczności uregulowania opłat – jeśli mimo kolejnych wezwań nie dokonasz płatności, to może się to zakończyć postępowaniem sądowym i komorniczym.
  • Ubezpieczenie krótkoterminowe – w pewnych przypadkach OC może obowiązywać przez krótszy okres niż 12 miesięcy. Dotyczy to np. firm, które prowadzą działalność komisową, tj. zajmują się kupnem i sprzedażą samochodów. W tym przypadku OC obowiązuje przez 30 dni. OC na krótszy okres może również być wykupione dla pojazdów zabytkowych, wolnobieżnych czy zarejestrowanych czasowo, a cechą takiego ubezpieczenia jest brak zasady automatycznego przedłużenia. Jeśli kupiłeś samochód w komisie, to prawdopodobnie będzie on ubezpieczony krótkoterminowo i wkrótce ochrona wygaśnie.

Brak świadomości tego, kiedy umowa ubezpieczenia OC przedłuży się automatycznie na kolejne 12 miesięcy jest jedną z najczęstszych przyczyn jazdy bez ochrony ubezpieczeniowej. Tymczasem zaledwie jeden dzień przerwy wystarczy, żeby UFG nałożył na posiadacza samochodu osobowego karę, która w 2020 roku wynosi 1040 zł . O wiele większe konsekwencje czekają na nieubezpieczonego, jeśli spowoduje on wypadek lub kolizję, gdyż wówczas sam poniesie odpowiedzialność finansową za spowodowane zdarzenie. Wprawdzie odszkodowanie poszkodowanym wypłaci UFG, ale następnie zwróci się do sprawcy z regresem i docelowo to on będzie musiał pokryć koszty tego odszkodowania. Zatem jeśli posiadasz pojazd, sprawdź, do kiedy obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa. Zapoznaj się z propozycjami TU i wybierz najdogodniejszą dla siebie ofertę, np. ubezpieczenia samochodu AXA.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Tesla Model 3 po raz pierwszy w abonamencie w Polsce

Po raz pierwszy w Polsce Tesla będzie dostępna w abonamencie. Oferta rusza pod koniec ...

Harley-Davidson Fat Boy jako zestaw Lego

Dobra wiadomość dla fanów klocków Lego i Harleya-Davidsona. Kultowy Fat Boy, będzie dostępny jako ...

Volkswagen Poznań zwolni 450 pracowników

Epidemia coraz mocniej uderza w fabryki samochodów w Polsce. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, Volkswagen ...

Auto na niedzielę | Renault Fuego: Ognisty Francuz

Lata 80. Francuzi rozpoczęli z pompą od futurystycznego, sportowego coupe. Nazwa Fuego pochodzi z ...

Volkswagen ID Space Vizzion: W 2021 trafi do salonów

Volkswagen ID Space Vizzion to nie tylko coś w rodzaju Passata Kombi przyszłości, ale ...

fot. Ford

Fordy wyjadą z fabryki we Wrześni?

Porozumienie między Volkswagenem a Fordem o wspólnej produkcji samochodów dostawczych oznacza więcej pracy dla ...