Ubezpieczenie OC, a konkretniej jego ceny, to temat, który niezmiennie elektryzuje kierowców. Choć ostatnio nie ma powodów do zmartwień, bo sytuacja na rynku komunikacyjnym ustabilizowała się, kierowcy wciąż mogą zawalczyć o jeszcze tańsze OC. Jak zdobyć najtańsze OC? Czy jest szansa na obniżenie ceny polisy? Prezentujemy 10 sposobów na tanie OC!

Już jakiś czas temu mogliśmy zauważyć ustabilizowanie się sytuacji na rynku komunikacyjnym. Ceny OC albo utrzymują się na podobnym poziomie, albo  – co mogliśmy zaobserwować na początku kwietnia – nieznacznie spadają. Po pierwszym kwartale 2019 roku, średnia cena polisy oscyluje w granicach 900 złotych. Pamiętajmy jednak, że mediana uwzględnia zarówno przypadki taniego OC, gdzie kierowcy płacą około 300-400 złotych, ale też te, w których ubezpieczenie kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Tutaj pojawia się pytanie – jak zdobyć najtańsze OC?

Porównanie ofert różnych towarzystw

Szukasz ubezpieczenia OC. Jesteś świadomy tego, że zakres polisy w każdym towarzystwie jest jednakowy, więc decydujesz się na pierwszą lepszą ofertę. Czy wiesz, że popełniasz błąd? Różnice w cenach OC poszczególnych towarzystw mogą sięgać nawet kilkuset złotych! Jeśli chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC i zyskać pewność, że nie przepłacasz, porównuj oferty różnych towarzystw. W tym celu skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, która wyszuka dla Ciebie polisę w najlepszej cenie. W ten sposób możesz znaleźć ubezpieczenie w cenie znacznie poniżej średniej. Dowód? Z danych mfind.pl wynika, że na początku kwietnia 2019 roku, najtańsze OC (https://www.mfind.pl/najtansze-oc-ranking/) znalazł 40-letni kierowca z województwa wielkopolskiego. Za ubezpieczenie swojego auta zapłacił on 280 złotych.

Zmiana ubezpieczyciela

Odnowienie OC u tego samego ubezpieczyciela i wierne trwanie przy jednym towarzystwie, wbrew pozorom nie jest opłacalne. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj bardziej konkurencyjne oferty przygotowywane są z myślą o nowych klientach. Ci bardziej lojalni, nieźle dostają po kieszeni, a zachęcanie do przedłużenia umowy zapewnieniami „wyjątkowej  oferty dla naszych stałych klientów” ma niewiele wspólnego z prawdą. Czy wiesz, że płacąc wyższe OC, często sponsorujesz nowych, tak bardzo pożądanych klientów? Pamiętaj, że przedłużając umowę ubezpieczenia w tej samej firmie, zwykle płacisz więcej, niż zapłaciłbyś będąc nowym klientem.

Ubezpieczenia w pakiecie

O ile w przypadku ubezpieczenia OC musimy kierować się tylko i wyłącznie jego ceną, tak w przypadku ubezpieczenia AC czy każdego innego, pod uwagę wziąć powinniśmy przede wszystkim jego zakres. Zależy nam na tym, aby ochrona, jaką zapewni nam polisa była jak najszersza, ale cena, jaką za nią zapłacimy – jak najniższa. Poszukując obowiązkowej polisy OC, ubezpieczyciel zaproponuje nam rozszerzenie ochrony, np. o ubezpieczenie Assistance czy NNW. Kupując pakiet ubezpieczeń jesteśmy w stanie zaoszczędzić parę groszy, ponieważ dla takich klientów ubezpieczyciele bardzo często oferują specjalne zniżki. Jeśli chcielibyśmy wykupić te ubezpieczenia osobno, ceny nie będą już tak atrakcyjne. Na podobnej zasadzie zadziała ubezpieczenie mieszkania – decydując się na wykupienie ochrony dla swoich czterech kątów i czterech kółek, możemy znacznie obniżyć cenę polisy, a tym samym chronić swój największy majątek.

Ubezpieczenie w mniejszym mieście

Nie jest tajemnicą, że ceny OC w poszczególnych miastach znacząco się różnią. O wiele więcej za ubezpieczenie samochodu zapłaci kierowca z Wrocławia, niż ten, który mieszka np. w Rzeszowie. Jakiego rzędu są to różnice? Z danych mfind.pl wynika, że na początku kwietnia ta różnica wynosiła ponad 300 złotych. Skąd takie rozróżnienie? Podczas wyliczenia składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę szereg różnych czynników. Jednym z nich jest właśnie miejsce zamieszkania. W powszechnym przekonaniu, w przypadku kierowców poruszających się po większym mieście, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo spowodowania przez nich wypadków. Przyjęło się, że większe miasto to także większa wypadkowość. I choć ta ostatnia nie determinuje ostatecznie wysokości OC, tak ubezpieczyciele mają ją na uwadze podczas wyliczania składki. To właśnie z uwagi na to, Polacy – jeśli tylko mają taką możliwość – bardzo często decydują się zarejestrować auto np. w mniejszej miejscowości, z której pochodzą, a nie w wielkiej aglomeracji, w której mieszkają na co dzień. Musisz jednak pamiętać, że jeśli ubezpieczyciel udowodni, że użytkowałeś samochód głównie poza miejscem, jakie wskazałeś w umowie, może zażądać dopłaty do składki.

Samochód z mniejszym silnikiem

Zaskoczeniem nie powinna być także zależność cen OC od pojemności silnika, a ta jest prosta – im większy silnik, tym wyższa cena ubezpieczenia. W oczach ubezpieczycieli, właściciele samochodów z silnikami o większej pojemności, charakteryzują się większą skłonnością do szarżowania na drodze, a co za tym idzie – w ich przypadku prawdopodobieństwo spowodowania szkód jest znacznie większe. Oznacza to, że wysokość składki polisy możesz kształtować już na etapie wyboru auta. Jeśli nie chcesz płacić horrendalnych składek za OC, wybierz samochód z silnikiem o mniejszej pojemności. Wybierając szybkie sportowe auto, musisz liczyć się z wyższą składką ubezpieczenia.

Zniżki za bezszkodową jazdę

Najbardziej oczywistą drogą do taniego ubezpieczenia OC są zniżki za bezszkodową jazdę. Sposób jak najbardziej sprawdzony, ale wymagający spokoju za kierownicą i nieco cierpliwości. Kierowcy, którzy przez kilka lat z rzędu nie mają wypadku, płacą zdecydowanie mniej. Ci bardziej wypadkowi – karani są  zwyżkami. Standardowo za każdy rok bezszkodowej jazdy możesz dostać 10 proc. zniżki – warto jednak podkreślić, że towarzystwa podchodzą do tej kwestii mocno indywidualnie.  Oznacza to, że jeśli przez 6 lat nie spowodujesz żadnej kolizji, możesz spodziewać się maksymalnej zniżki w wysokości 60 proc. Ale uwaga – każda szkoda na Twoim koncie spowoduje zmniejszenie zniżek!

Współwłaściciel ze zniżkami

Kierowcy bez zniżek i doświadczenia za kierownicą, wydają się być na przegranej pozycji. Zaliczani do grupy tzw. „podwyższonego ryzyka”, bardzo często muszą liczyć się ze zwyżkami w OC. Płacenia kroci za polisę mogą jednak uniknąć decydując się na zgłoszenie jako współwłaściciela doświadczonego kierowcy. Współwłasność z rodzicem posiadającym zniżki, daje szansę młodemu kierowcy na tanie OC, ponieważ większość ubezpieczycieli kalkulując składkę, bierze pod uwagę zniżki właściciela z dłuższą historią bezszkodową.

Pakiet dealerski

Kupując nowe auto w salonie, możesz zdecydować się na tzw. pakiet dealerski, który charakteryzuje się atrakcyjnymi warunkami ubezpieczeniowymi. Pakiety te wyróżniają się nie tylko korzystnymi cenami, ale także bogatym zakresem ochrony. Najczęściej obejmuje on pełny wachlarz ubezpieczenia zapewniający ochronę OC, AC, Assistance i NNW. Decydując się jednak na pakiet dealerski musisz pamiętać, że opiera się on na warunkach wynegocjowanych przez dealera u jednego, konkretnego ubezpieczyciela – sam nie masz możliwości wyboru towarzystwa. Największą zaletą takiego pakietu jest jednak ryczałtowa wycena ubezpieczenia, która liczona jest od wartości samochodu. Najczęściej stanowi ona 3 proc. jego wartości.

OC poprzedniego właściciela

Jednym z łatwiejszych sposobów na tanie OC jest korzystanie z polisy poprzedniego właściciela. Kupując używany samochód, razem z pojazdem, przejmujemy także ważne ubezpieczenie. W chwili sprzedaży pojazdu, poprzedni właściciel traci także prawo do umowy OC, więc nie może jej wypowiedzieć. W ten sposób możesz zaoszczędzić co nieco, ale musisz jednak pamiętać o dwóch kwestiach – w takiej sytuacji ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie. Upewnij się także, że polisa została opłacona w całości, a nie na przykład jej jedna rata. W sytuacji, kiedy ubezpieczyciel przeprowadzi rekalkulację składki dla nowego właściciela, sprawdź czy oferta nadal jest dla Ciebie atrakcyjna. Porównaj ją z tymi, jakie mają Ci do zaoferowania inne towarzystwa.

Promocje i negocjacje

Lubimy promocje i oferty specjalnie. Nie pogardzimy zniżkami w ubezpieczeniu. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego ubezpieczyciela, zorientujmy się w sytuacji na rynku i sprawdźmy, czy inne towarzystwo nie proponuje specjalnych zniżek. Niektórzy ubezpieczyciele przyznają dodatkowe rabaty za kupno polisy przez Internet czy opłacenie jej kartą. Co jednak najważniejsze, a z czego często nie zdajemy sobie sprawy – cenę ubezpieczenia możemy negocjować! Stabilna sytuacja na rynku komunikacyjnym każe optymistycznie patrzeć w przyszłość i mieć nadzieje na tanie OC. W tej kwestii sporo zależy też od Ciebie samego! Pamiętaj, że nie musisz, a nawet nie powinieneś z pokorą przyjmować wszystkiego, co oferuje Ci ubezpieczyciel. Podejmij negocjację! Fakt, że inne towarzystwo proponuje Ci korzystniejsze warunki ubezpieczeniowe sprawia, że masz potężnego asa w rękawie do negocjowania.

Materiał Partnera

Mogą Ci się również spodobać

Otwarto Południową Obwodnicę Warszawy

We wtorek przybyło 15 km szybkiej jazdy wokół stolicy. Do ruchu włączona została kolejna ...

Bosch wynalazł szybki test na koronawirusa. Wynik w 2,5 godziny

Niemiecka forma Bosch potrafi robić coś więcej niż tylko świece zapłonowe czy systemy wtryskowe. ...

Zielony ład, czyli co dalej z motoryzacją?

Koniec 2019 roku zbiegł się z powołaniem nowej Komisji Europejskiej, która zapowiedziała energiczną realizację ...

Lexus LF-30: Elektryczny rozwój Lexusa

Koncepcyjny Lexus LF-30 Electrified to wizja elektryfikacji samochodów japońskiej marki. Futurystyczne nadwozie zapowiada kierunek, ...

Polskie ceny elektrycznego Volkswagena ID.3

Volkswagen wprowadza elektryczny model ID.3. Auto choć zostało pokazane oficjalnie we wrześniu 2019 roku, ...

WakeGP 2018 Mikołajki

Nie tylko samochodami człowiek żyje. Najlepsi wakesurferzy z tej części Europy będą walczyć o ...