Dane Komendy Głównej Policji za 2017 rok mogą napawać optymizmem – liczba kradzieży samochodów zmniejszyła się, choć są w Polsce i takie województwa, gdzie wynik ten zmienił się na niekorzyść. Trudno jednak traktować malejącą liczbę kradzieży jako gwarancję tego, że złodzieje nie zainteresują się naszym autem. Sprawdźmy zatem, jak dokładnie wyglądają statystyki. Czy warto ubezpieczyć samochód od kradzieży?

28 aut dziennie znika z ulic

Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 roku skradziono 10240 aut, co daje wynik 28 aut kradzionych dziennie. Na pewno interesujące są statystyki dotyczące wybranych modeli samochodów. Jakie auta najczęściej padają łupem złodziei? Oto marki najczęściej kradzione w 2016 roku – w danych za rok 2017 nie znajdziemy tych informacji.

  • Volkswagen Golf – 674 szt.,
  • Audi A4 – 584 szt.;
  • Volkswagen Passat – 479 szt.;
  • Audi A6 – 423 szt.;
  • Mazda 6 – 237 szt.

Co ciekawe, to nie nowymi autami złodzieje interesują się najbardziej. Z raportu instytutu Samar wynika, że aż 34 proc. aut, które skradziono w 2017 roku, to samochody w wieku od 6 do 10 lat. Na drugiej pozycji również wcale nie znajdują się najnowsze samochody, lecz auta mające od 11 do 15 lat, które stanowią 20 proc. kradzionych samochodów. Dopiero trzecią pozycję zajmują auta mające do 3 lat – z wynikiem 18 proc. W przypadku kradzieży auta właściciel w chwili stracić może ogromne pieniądze, a malejąca liczba kradzieży nie powinna zniechęcić kierowcy do zakupu ubezpieczenia, które w takiej sytuacji może stanowić dla poszkodowanego finansowy ratunek.

Ubezpieczenie AC najlepszym zabezpieczeniem?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży można uzyskać w ramach polisy AC, minicasco lub jako oddzielne ubezpieczenie od kradzieży albo np. od kradzieży i pożaru. Najszerszą ochronę otrzymujemy w ramach autocasco, dzięki któremu ubezpieczyciel może ponieść finansową odpowiedzialność za naprawę naszego auta, uszkodzonego czy to w zdarzeniu drogowym, czy innym. Nie ma znaczenia, kto był sprawcą – może on nawet nie być wykryty.

Czy warto ubezpieczyć auto od kradzieży? Oczywiście wiele zależy od naszego samochodu. Choć statystycznie auta nowe padają łupem złodziei rzadziej niż auta mające np. ponad 5 lat, to trudno sobie wyobrazić auto o wartości 100 czy 200 tysięcy złotych bez zakupu ubezpieczenia. Pomijając nawet kwestię kradzieży, miejmy na uwadze ewentualne naprawy takiego samochodu, które mogą być bardzo kosztowne – w ramach ubezpieczenia można je pokryć z autocasco. Bez względu na to, w jakiej formie zakupimy ubezpieczenie od kradzieży auta, zwróćmy uwagę na następujące kwestie:

  • Udział własny klienta w szkodzie kradzieżowej – najlepiej, aby takiego udziału nie było w ogóle. Często można się spotkać z udziałem na poziomie 10, 15 czy 25 proc., co oznacza, że ubezpieczyciel nie wypłaca pełnej sumy ubezpieczeniowej, a jedynie ustaloną w umowie część.
  • Gwarantowana suma ubezpieczeniowa – oznacza to, że w przypadku kradzieży ubezpieczony otrzyma taką kwotę, jaka została ustalona w umowie, a nie sumę stanowiącą wartość auta w danym momencie.
  • Podawanie prawdziwych danych – nie możemy podać, że mamy dwa zabezpieczenia antykradzieżowe, jeśli posiadamy tylko jedno. Jeśli ubezpieczyciel wykryje nieprawidłowość we wprowadzonych danych, to może dokonać rekalkulacji składki i wymagać dopłaty.
  • Zasięg terytorialny polisy – koniecznie należy sprawdzić, jakie kraje obejmuje polisa. Jeśli do kradzieży dojdzie na terenie państwa, które zostało wykluczone w umowie, to ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
  • Wykluczenia odpowiedzialności – jest to kluczowa część umowy ubezpieczeniowej. Należy koniecznie sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania. Przykładów można wskazać wiele, np. brak kluczyków zapasowych czy dowodu rejestracyjnego.

Ubezpieczenie od kradzieży – czy warto?

Zakup ubezpieczenia od kradzieży auta to rozsądne rozwiązanie, które może nas uchronić przed poważnymi stratami finansowymi w sytuacji, kiedy do takiej kradzieży by doszło. Polisę taką możemy kupić w ramach AC, w ramach minicasco czy jako odrębne ubezpieczenie od kradzieży samochodu. W każdym przypadku zakres ochrony ubezpieczeniowej może być inny. Zanim decyzję doczytaj więcej na stronie Allianz https://www.allianzonline.pl/ubezpieczenie-samochodu/kradziez-i-pozar.html

Mogą Ci się również spodobać

Tesla 3

Tesla 3 wchodzi do produkcji. Będzie hitem sprzedażowym?

W tym tygodniu z taśm montażowych zjedzie długo oczekiwana Tesla 3. W przyszłym roku ...

Konflikt na drodze: tiry chcą się wyprzedzać

Policja sprawdza, czy ciężarówki nie łamią zakazu wyprzedzania, zawodowi kierowcy twierdzą że zakazów jest ...

Wypiłeś? Volvo nie pozwoli ci prowadzić…

Szwedzka marka po ogłoszeniu decyzji o wprowadzeniu od przyszłego roku we wszystkich swoich samochodach ...

Bugatti Chiron: Nr 100 opuścił fabrykę

Chiron zadebiutował na salonie w Genewie w 2016 roku jako następca modelu Veyron. Ma ...

Historia motoryzacji | Suzuki Jimny: Długowieczny

Każda z generacji Suzuki Jimny była produkowana bez większych zmian przez długie lata. To ...

Auta na prąd przyspieszają, a rząd zdejmuje ręce z kierownicy

W kwestii rozwoju elektromobilności administracja zrobiła już wszystko, co mogła. Teraz czas, by pałeczkę ...