Co sprawia, że w samochodzie czujemy się jak w domu? To oczywiście zaawansowana technologia, wydajny silnik, napęd na cztery koła, wygodne wnętrze i zgrabna sylwetka. Równie istotne są jednak przemyślane rozwiązania, z pozoru nieistotne detale, które na co dzień ułatwiają podróżowanie i to nie tylko kierowcy, ale także wszystkim pasażerom.

Gdzie odłożyć okulary, jak naładować telefon, gdzie schować butelkę z wodą, wreszcie co zrobić, by siatka z zakupami nie rozsypała się w bagażniku? Skoda znalazła na te pytania proste odpowiedzi i wykorzystała je w swoim najnowszym wcieleniu rodzinnego SUV-a.

Niezależnie w jakiej opcji wyposażenia wybierzemy auto: Ambition czy Style, bez względu, czy będzie to luksusowy i elegancki SUV w wydaniu Laurin&Klement, usportowiony Sportline, czy ekstremalny RS.

Dla każdego coś mocnego

W każdym samochodzie znajdziemy najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, asystentów jazdy i technologię, która sprawia, że jazda to czysta przyjemność. Kodiaq może być zarówno praktycznym miejskim SUV-em, samochodem, którym zapuścimy się na nieznane nieutwardzone szlaki, jak i autem sportowym o nieprzeciętnych osiągach. A wszystko dzięki nowemu silnikowi, który trafił pod maskę wersji RS.

Benzynowy czterocylindrowy silnik generuje aż 245 KM. To najmocniejsze serce dla Kodiaqa. Nie każdy potrzebuje jednak przyspieszenia do setki na poziomie 6,5 sekundy, dlatego gama silników zaczyna się od oszczędnego benzynowego 1.5 TSI o mocy 150 KM zestawionego z 7-biegową skrzynią automatyczną przez dwulitrowy silnik o mocy 190 KM z napędem na cztery koła i kilka wariantów mocy (od 150 do 200 KM) silnika wysokoprężnego 2.0 TDI.

Wszystkie dostępne jednostki napędowe w Kodiaqu przeszły modyfikacje. Do wyboru jest aż pięć zaawansowanych i wydajnych silników najnowszej generacji EVO Grupy Volkswagen. Tlenki azotu emitowane przez obie jednostki wysokoprężne są znacznie poniżej obowiązujących norm dzięki systemowi twin dosing wpływającemu na redukcję poziomu spalin.

- Poprawiliśmy dostarczanie mocy silników EVO najnowszej generacji i sprawiliśmy, że są bardziej wydajne, jednocześnie zmniejszając emisję CO2 i NOx. Jednostka 2.0 TSI o mocy 180 kW, która debiutuje w SUV-ie Kodiaq, jest naszym najmocniejszym silnikiem. W porównaniu do swojego poprzednika jest lżejsza i jeszcze bardziej wydajna – mówi Johannes Neft, członek zarządu Skoda Auto ds. rozwoju technicznego.

5 lub 7 osób, czyli 2 lub 3 rzędy siedzeń

Kodiaq jak przystało na rodzinne auto sporych gabarytów, może występować w standardowej, 5-osobowej wersji, albo z dodatkowym trzecim rzędem foteli. Wtedy zmienia się w przestronnego auto dla dużej rodziny, w którym wygodnie pomieści się aż 7 osób. I co ważne w bagażniku zostanie jeszcze sporo miejsca. A wszystko w aucie o długości 4,7 m, szerokości 1,88 m i rozstawie osi 2,79 m.

W wersji pięciomiejscowej pojemność bagażnika to 835 l. Składając oparcia tylnej kanapy, można ją zwiększyć do 2065 l. Opcjonalna elektryczna pokrywa bagażnika zapewnia łatwe otwieranie, a wirtualny pedał zapewnia dostęp do przestrzeni bagażowej za pomocą jednego ruchu nogi.

Funkcjonalność do kwadratu

Czy istnieje auto idealne? Patrząc na Skodę Kodiaq, można odnieść wrażenie, że tak. Atrakcyjne wizualnie, dynamiczne, z najnowszymi technologiami, oszczędne a do tego przestronne i funkcjonalne. W takim aucie świąteczny wyjazd czy podróż na ferie to czysta przyjemność. I to bez znaczenia czy do przejechania mamy 50, 150, czy 500 km. Po autostradach, drogach ekspresowych czy po szutrze.

Podróż umila nie tylko system rozrywki, radio z 10 głośnikami, ale przede wszystkim niedostrzegane na co dzień przemyślane rozwiązania Simply Clever. Na pokładzie nowego Kodiaqa naliczyć ich można aż 45. Od tych dobrze znanych i cenionych, czyli skrobaczki do szyby z funkcją miarki bieżnika ukrytej w pokrywie wlewu paliwa, uchwytu na bilety na słupku A i parasoli w obu przednich drzwiach po lejek w pokrywie zbiornika płynu do spryskiwaczy.

Lista obejmuje także uchwyty na tablety na zagłówkach przednich siedzeń, składane stoliki w oparciach przednich foteli, niezliczone porty USB-C, a także uchwyt na kubek Easy Open. Co to znaczy? Umożliwia on kierowcy wygodne otwieranie umieszczonej tam butelki jedną ręką.

Do tego nie można pominąć haczyków na torby w bagażniku, automatycznie chowanej rolety, dwustronnej wykładziny oraz siatek służących do przewożenia i blokowania drobnych bagaży. To szczególnie ważne ze względu na bezpieczeństwo, o którym Skoda przy każdej okazji i na każdym kroku przypomina. Przykład? Luźno pozostawiony telefon w chwili zderzenia przy prędkości 50 km/h waży chwilowo około 10 kg.

Przygoda zaczyna się teraz

A jeśli o bezpieczeństwie mowa odświeżona Skoda Kodiaq oferuje ulepszone systemy bezpieczeństwa oraz dziewięć poduszek powietrznych. Opcjonalna funkcja Crew Protect Assist reaguje w przypadku kolizji, aby zmniejszyć dotkliwość skutków wypadku. Travel Assist obejmuje od pięciu do ośmiu systemów asystujących, w tym predykcyjny tempomat Predictive Cruise Control, adaptacyjny asystent pasa ruchu Adaptive Lane Assist i ulepszoną wersję rozpoznawania znaków drogowych.

Niezależnie więc czy jedziemy w tę samą codzienną drogę do pracy, zabieramy dzieci do szkoły, czy wybieramy się na upragniony wakacyjny wyjazd, warto podróżować wygodnie i z klasą. W zależności od upodobania może to podróż w luksusowo wyposażonej Skodzie Kodiaq w wersji Laurin&Klement, sportowej odmianie RS lub usportowionym, ale mniej wyróżniającym się nadwoziu Sportline.

Jeśli do tego dołożymy trzy opcje wyposażenia, pięć rodzajów silników, dwa rodzaje napędów oraz 45 funkcji Simply Clever przygoda z największym SUV-em Skody może się rozpocząć już na etapie konfigurowania wymarzonego samochodu.

Materiał Promocyjny