Były prezes Volkswagena Martin Winterkorn
Były prezes Volkswagena Martin Winterkorn
fot. Bloomberg

Amerykański departament sprawiedliwości chce, by były prezes koncernu Volkswagen odpowiedział za skandal związany z fałszowaniem pomiarów emisji silników diesla. Martinowi Winterkornowi grozi wieloletnia kara więzienia w USA.

Departament sprawiedliwości zarzuca mu oszustwo, udział w konspiracji, złamanie przepisów o ochronie środowiska oraz wprowadzanie w błąd śledczych. Wniosek oskarżenia wpłynął już do sądu okręgowego w Detroit w stanie Michigan. – Jeśli próbujesz oszukiwać Stany Zjednoczone, zapłacisz za to wysoką cenę – cytuje Jeffa Sessions, prokuratora generalnego USA, dziennik „The New York Times”.

Niedługo po wybuchu skandalu dieslowego w 2015 roku Martin Winterkorn odszedł ze stanowiska prezesa Volkswagen Group. Dostał odprawę i emeryturę cały czas zapewniając, że o niczym nie wiedział.

Coraz więcej wskazuje na to, że Martin Winterkorn wiedział o oprogramowaniu fałszującym wyniki testów spalin / fot. Bloomberg

Jednak według niemieckiej prasy prezes wiedział. „Bild am Sonntag” napisał w lipcu zeszłego roku, że Winterkorn przynajmniej dwa miesiące przed ujawnieniem afery z manipulowaniem wynikami testów emisji spalin wiedział o instalacji umożliwiającej takie oszustwo. Według gazety byłego prezesa obciążają zeznania byłych pracowników koncernu.

Winterkorn to w sumie dziewiąta osoba z byłego kierownictwa VW oskarżona w tzw. aferze dieslowej

Amerykańscy śledczy uważają, ze Martin Winterkorn wiedział o oszustwie już w maju 2014 roku. Wraz z innymi managerami koncernu zdecydował się jednak kontynuować nielegalne praktyki i zezwolił na dalsze montowanie w silnikach diesla zmanipulowanego oprogramowania do badania emisji CO2.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Diess wyjaśnia cele reformy w Volkswagenie

Winterkorn to w sumie dziewiąta osoba z byłego kierownictwa VW oskarżona w tzw. aferze dieslowej. W związku z tym, że mieszka w Niemczech, jest raczej małe prawdopodobieństwo, ze trafi przed amerykański wymiar sprawiedliwości. Niemcy nie wydają swoich obywateli oskarżonych w innych krajach. Teoretycznie grozi mu kara 25 lat więzienia i kara finansowa do 275 tys. dolarów. Według niemieckiej prasy zarzuty przeciwko Winterkornowi były już gotowe w marcu tego roku.

fot, Bloomberg

Dwóch byłych pracowników koncernu już zostało skazanych za udział w manipulacjach. Oliver Schmidt został skazany na 7 lat więzienia i karę finansową w wysokości 400 tys. dolarów. Został aresztowany w swoim domu na Florydzie, wracając z wakacji. Natomiast inżynier James Liang został skazany na 3 lata i 4 miesiące więzienia. Dodatkowo będzie musiał zapłacić 200 tys. dolarów grzywny. Sprawy Volkswagena prowadzi Sean Cox z Detroit, który słynie z wydawania ostrych wyroków, często wyższych nawet niż wnioskuje prokuratura.

VW konsekwentnie odmawia komentarza w sprawach konkretnych osób, ale zapewnia, ze współpracuje z władzami śledczymi w USA nad wyjaśnieniem afery i pociągnięciem do odpowiedzialności winnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Porsche oferuje krótkoterminową subskrypcję samochodu

Porsche wprowadza nowy model subskrypcji. Od teraz klienci mogą wypożyczać młode używane samochody oraz ...

Polak we władzach Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA będzie mieć nowe władze. Prestiżowe stanowisko zajmie w nich ...

Mercedes-Benz GLC Coupe: Dla indywidualistów

Zdecydowanie poręczniejszy niż GLE Coupe, bardziej uniwersalny. Pasuje do miasta, ale spokojnie zabierze rodzinę ...

Wyprzedaż Opla rozpoczęta

W maju 2018 roku kierownictwo Opla i rada zakładowa uzgodnili pakiet reorganizacji obejmujący wszystkie ...

Suzuki Jimny jako Mercedes G i Land Rover

Firma DAMD to japońska firma tuningowa, która przerobiła nowe Suzuki Jimny upodabniając je do ...

Dwa lata temu salon w Paryżu odwiedził milion gości. Ich liczba systematycznie spada

Salon samochodowy w Paryżu: Zmierzch wielkich imprez

Lista nieobecności na rozpoczynającym się we wtorek paryskim Mondial d'Auto jest długa. Czy to ...