Bloomberg

Najbardziej popularna marka na polskim rynku nowych samochodów – Skoda – okazała się w grudniu także najbardziej hojna w wydatkach reklamowych.

Jak podał w środę Instytut Monitorowania Mediów, w ostatnim miesiącu minionego roku wydatki na reklamę Skody sięgnęły 9,2 miliona złotych. Na drugim miejscu znalazł się Volkswagen, który wydał 7,5 mln zł, natomiast trzeci w rankingu wydatków był Citroen z kwotą 6,2 mln zł. Kolejne miejsca zajęły dwie marki premium: Mercedes oraz Lexus. Pierwszy wydał w grudniu 4,9 mln zł, drugi – 4,7 mln zł.

W całej branży 79 proc. wydatków dotyczyło reklamowania samochodów osobowych. Po 4 proc. przeznaczano na reklamę samochodów dostawczych oraz autoryzowanych serwisów, po 3 proc. – na części samochodowe oraz na reklamowanie samej sprzedaży samochodów.

Według Instytutu Monitorowania Mediów, Skoda utrzymała pozycję lidera w wielkości wydatków reklamowych firm motoryzacyjnych. W sumie branża motoryzacyjna wydała w grudniu 65,6 mln zł. Dało jej to piąte miejsce w grudniowych wydatkach reklamowych, po sektorze handlu, farmaceutycznym, finansowym i telekomunikacyjnym.

Zwiększone nakłady na reklamę odbiły się na wynikach sprzedaży. te ostatnie poszły w górę, choć grudniowa sprzedaż w salonach była krótsza niż w przeciętnym miesiącu z powodu dni świątecznych. Jak podaje Instytut Samar, w ostatnim miesiącu 2017 roku zarejestrowano w Polsce 45,9 tys. samochodów osobowych, o 4,9 proc. (o 2159 szt.) więcej niż rok wcześniej oraz o 11,3 proc. (o 2159 szt.) więcej niż w listopadzie 2017 roku. W sumie grudzień okazał się drugim najlepszym miesiącem sprzedażowym na rynku nowych aut, ustępując jedynie wynikom z marca.

Mogą Ci się również spodobać

Harald Krüger, szef BMW

Rekordowy rok BMW. Ponad 40 tys. złotych premii dla każdego pracownika

BMW ma za sobą najlepszy rok w historii. 2017 to dla koncernu rekordowa sprzedaż, ...

Nissan Juke: Popatrz dwa razy

Nissan zmodernizował swojego crossovera. Nowy Juke został zaprezentowany już w marcu na salonie w ...

Popularny SUV przechodzi właśnie lifting

Kia Sportage: Pierwsze zdjęcia po liftingu

Popularny SUV Kia Sportage przechodzi właśnie kurację odmładzającą. Poza liftingiem nadwozia i wnętrza najważniejsze ...

Daimler koryguje w dół prognozę zysków

Daimler skorygował w dół prognozę zysku na rok 2018. Powodem jest podwyższenia cła w ...

Kia Picanto GT Line

Kia Picanto GT Line: Prymus z twarzą chuligana

Zwarta i muskularna sylwetka ozdobiona podwójnym wydechem. Niewielki spoiler dachowy i czerwone wstawki na ...

Suzuki GSX-S 125: Miejski śmigacz z żyłką sportowca

Zaledwie 133 kg wagi, spalanie na poziomie 2 l/100 km, prędkość maksymalna 135 km/h, ...