Furgonetki i krzyżówki dały GM zysk

General Motors ogłosił bilans I kwartału znacznie lepszy od oczekiwań dzięki solidnej sprzedaży furgonetek (pickup trucks) i krzyżówek (crossovers) w Stanach. Cięcie kosztów też pomogło.

– Kontynuujemy nasz plan i stwierdzamy jego wyniki. To nam zapowiada kolejny dobry rok — powiedział dyrektor finansowy Chuck Stevens. GM wypracował zysk netto 2,6 mld dolarów, więcej o 33 proc. wobec 1,95 mld sprzed rolko, czyli 1,7 dolara na akcję z 1,24, a analitycy zakładali 1,48. Marża brutto zyskała 1,1 pkt do 8,2 proc. W całym roku koncern spodziewa się zysku 6,5 dolara na akcję, analitycy podają 5,95.

Sprzedaż obu tych kategorii samochodów Chevroleta wzrosła odpowiednio o 3,5 i 12 proc., a GMC o niemal 10 proc. Zmalała natomiast popularność tradycyjnych wersji osobowych potwierdzając utrzymującą się od dłuższego czasu tendencję zmiany upodobań konsumentów, czemu sprzyjają niskie ceny paliwa.

Koncern poprawił nieco sprzedaż w Europie, gdzie odstępuje markę Opel/Vauxhall Francuzom, sprzedaż zmalała z kolei o ponad 6 proc. w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie liczona łącznie.

Wielka trójka z Detroit publikuje wyniki kwartału w niepewnym dla niej czasie, po gorszej sprzedaży w marcu. W 2016 r., sprzedano w USA rekordową liczbę 17,55 mln pojazdów wszystkich marek, w bieżącym nastąpi lekki spadek. Ford wypracował zysk netto 1,6 mld dolarów, mniejszy o 36 proc., choć większy od przewidywanego przez analityków. Fiat Chrysler poprawił swój o 11 proc., również bardziej od prognoz.

Agencje ratingowa uprzedziły o gorszych warunkach kupna na raty, pojawiły się też obawy, że miliony nowych pojazdów z leasingu zaleje rynek w najbliższych latach, a to spowoduje spadek cen samochodów używanych i zmniejszy zyski producentów.

Ch. Stevens zauważył jednak, że mimo zwiększenia klientom ulg i rabatów, to samo dotyczy cen sprzedaży.

— Jest oczywiste, że rynek stał się bardziej konkurencyjny i nie ma w tym nic zaskakującego, bo branża doszła do górnego pułapu — stwierdził. Zapowiedział zmniejszenie przez GM zapasu gotowych pojazdów, który niepokoi Wall Street, do 70 dni sprzedały pod koniec 2017 r. z 98 dni w końcu marca. Koncern nagromadził je przewidując 10-tygodniową przerwę lontem i premiery nowych wersji.

Mogą Ci się również spodobać

Kluczowe głosowanie dla polskich transportowców

10 stycznia odbędzie się głosowanie parlamentarnej komisji TRAN w sprawie Pakietu Mobilności. Na ten ...

Mild Hybrid: I ekologiczniej, i taniej

„Miękka” hybryda staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego, bowiem niewielkich rozmiarów obwód elektryczny ...

Limitowana, jubileuszowa wersja Fiata 500 Spiaggina 58

Pięćsetką nad oceanem

Choć wygląda niepozornie, Fiat 500 to praktyczne auto. Idealne dla par, które chcą wynająć ...

Uratował ludzi z pożaru. Dostał od Toyoty nowy samochód

Amerykański pielęgniarz Allyn Pierce poświęcił swoją ukochaną Toyotę Tundrę płomieniom, aby ratować pacjentów przed ...

Nowe oznaczenia paliw. Koniec z Pb i On

Unijna dyrektywa wymusiła nowe oznaczenia na dystrybutorach na stacjach paliw. Dzięki temu ma być ...

Mazda CX-3: Pierwsza modernizacja, cena (prawie) bez zmiany

Zaprezentowana w 2015 roku Mazda CX-3 doczekała się swojej pierwszej modernizacji. Japończycy podali ceny ...