Wikimedia, Navigator84

Kiedy chiński producent GAC Motor przygotowywał wejście na amerykański rynek, przewidywał różne wyzwania z lokalizacją produktu i przepisami, ale nie widział żadnego problemu z flagową marką Trumpchi.

Szefowie tej firmy z południowych Chin i firmy matki Guangzhou Automobile Group mówią teraz, że muszą zmienić nazwę marki, którą była podobna do chińskiej nazwy Chuanqi, była grą słów i oznaczała mieć szczęście, ale została obśmiana na salonie w Detroit w styczniu.

– Widzieliśmy ludzi śmiejących się na widok Trumpchi, robili zdjęcia tego szczegółu i puszczali je w Facebooku i na innych portalach — stwierdził dyrektor działu projektowania i wzornictwa w GAC Motor, Zhang Fan. — Czytając opinie na ten temat zdaliśmy sobie sprawę, że może to nie być pozytywna promocja marki.

Firma twierdzi, że wszelkie podobieństwo nazwy tej marki do prezydenta USA było niezamierzone. — Pracując nad podobnymi chińskimi dźwiękami tej nazwy GAC uznała, że słowo „trump” będzie najlepsze”, a „chi” dodała od słowa Chiny — wyjaśnił Zhang.

– To zupełny przypadek, nie mieliśmy najmniejszego pojęcia, że on zostaniu prezydentem — powiedział z kolei szef grupy GAC, Feng Xingya podczas salonu w Szanghaju. — Najpierw wcale nie wpadło mi do głowy, po co zmieniać nazwę. To prezydent wybrany przez Amerykanów, nazwa jest podobna do jego nazwiska, więc wszystko powinno być w porządku. Ale w Stanach poziom opozycji wobec Trumpa jest duży — dodał.

Samochody Trumpchi są zwykle tańsze od marek zagranicznych, ale marka stworzona jakieś 10 lat temu zyskała ostatnio na sprzedaży wraz z szybką poprawą jakości swych wyrobów. Firma matka GAC Group jest szóstą w Chinach pod względem sprzedaży.

GAC Motor liczy teraz, że wejdzie do USA w 2019 r., dwa lata później niż początkowo zamierzana, po zmianach w kierownictwie. Nadal pracuje nad produktami, które będą spełniać amerykańskie przepisy i wymogi rynkowe.

Mogą Ci się również spodobać

Pobudzanie zmysłów

Zorza polarna, skandynawski las, jezioro łabędzie, archipelag deszczowy – to nie pomysły na wakacyjne ...

Coraz mniej aut z polskich fabryk, za to silników będzie więcej

Polski przemysł motoryzacyjny słabnie. Ale zauważalne już w ubiegłym roku spadki wartości produkcji sprzedanej ...

Czy warto ubezpieczyć samochód od kradzieży?

Dane Komendy Głównej Policji za 2017 rok mogą napawać optymizmem – liczba kradzieży samochodów ...

Premiery 2019 | Audi: To będzie bardzo pracowity rok

To będzie ważny i bardzo pracowity rok dla Audi. Dużo ważnych nowości i jeszcze ...

Toyota RAV4 hybrid: Jak się wyróżnić

Samochód to nie tylko osiągi i emocje. To także forma sztuki, której podkreśleniu służą ...

Do Stuttgartu nie wjedziesz dieslem

Od 1 stycznia w Stuttgarcie obowiązuje zakaz wjazdu samochodów z silnikami diesla. Jest to ...