Bloomberg

W 2015 roku Mercedes Benz Polska odnotował obroty w wysokości 3,744 mld zł. O 18,1 proc więcej, niż w 2014. Był to kolejny rekordowy rok tej firmy w naszym kraju, która notuje stały wzrost od 5 lat.

— To najlepszy rok w historii naszej firmy – mówił Niels Kowolik, prezes Mercedes Benz Polska.

To samo mówił rok temu i z planów sprzedażowych wynika, że ten ma być kolejnym. Na 2016 Niels Kowolik zapowiada wzrost sprzedaży całego segmentu aut premium na poziomie ok 20 proc. Taka prognoza nie jest zaskakująca w sytuacji, kiedy KPMG ocenia wzrost sprzedaży w całym segmencie luksusowym w Polsce o 11-13 proc., a samochody klasy premium i luksusowe mają w nim udział 40-procentowy.

W 2015 Mercedes Benz sprzedał w Polsce 9340 samochodów osobowych, w tym 489 sztuk aut dostawczych z homologacją osobową (Citan, Vito, Vivaro, Sprinter). To oznacza wzrost o 24,6 proc. w porównaniu z 2014, najszybszy wśród marek premium w Polsce. Podział między sprzedaż flotową i detaliczną wynosi 80:20 .

— Ale w tym przypadku „flota” jest pojęciem bardzo umownym, raczej powinniśmy zaznaczyć „sprzedaż firmowa”, bo w Polsce jest dużo firm malutkich, często jednoosobowych, więc nie zawsze jest to „prawdziwa flota”, kiedy sprzedaje się kilka- kilkanaście pojazdów – mówił Niels Kowolik.

Największy udział w polskim rynku w tym segmencie ma nadal BMW, który miał rejestracje na poziomie 9550 aut. Na trzecim miejscu jest Audi – 8014.

Tak szybki wzrost sprzedaży aut Mercedesa, to przede wszystkim wynik wprowadzenia na rynek nowych modeli – zadebiutowały Mercedes-Maybach klasy S, CLA Shooting Brake, GLC (czyli GL po liftingu), GLE, GLE Coupe, Klasa A po liftingu,SL, Klasa C Coupe i Klasa S Cabrio. Premiery miały też auta z rodziny AMG i modele sportowe.

Ten rok ma nie być gorszy. Będzie 8 nowych modeli aut , a sprzedaż została wsparta innowacyjnym systemem finansowania, w tym najróżniejszymi modelami leasingu. — Widzimy wyraźną tendencję odchodzenia od prostego kupowania samochodów – mówił Nils Kowolik. Coraz częściej nasi klienci mówią: po co być właścicielem auta, które się będzie starzało, skoro jest forma własności umożliwiająca jego wymianę na nowe. A jeśli już ktoś chce inwestować pieniądze, to namawiam do kupowania starych,zabytkowych Mercedesów – żartował. Nie ukrywał jednocześnie,że wraz ze wzrostem sprzedaży nowych aut wzrasta również ich wartość rezydualna.

Także Daimler, właściciel Mercedesa Benza ma za sobą rekordowy rok, głównie właśnie z powodu wzrostu spredaży aut osobowych. Sprzedaż wzrosła o 10 proc i przekroczyła 2 mln, a zsyk netto wyniósł 8,9 mld euro, w porównaniu z 7,3 mld w 2014. —To był dla nas doskonały rok – nie ukrywał zadowolenia prezes koncernu, Dieter Zetsche. I po raz kolejny przypomniał o swoich planach pokonania BMW w roku 2020, po tym jak udało mu się prześcignąć Audi już w 2015.

Co napędza sprzedaż Mercedesa na świecie? Przede wszystkim nowa Klasa C,ale także auta kompaktowe, no i oczywiście SUVy. Pomogła też właściwa polityka cenowa i ruchy walutowe, co pomogło zrównoważyć wydatki na wprowadzane nowe technologie.

Daimler planuje w tym roku wydanie 7,2 mld euro na badania i rozwój. Z tego 2,6 mld euro zostanie przeznaczone na produkcję silników diesla nowej generacji. — Z takim napędem wiążemy duże nadzieje – mówił Niels Kowolik.

Mogą Ci się również spodobać

Volvo XC90: Modernizacja techniczna

W maju 2019 roku Volvo rozpocznie produkcję odświeżonej wersji XC90. Jedną z głównych nowości ...

Samochody Baojun E100 electric na placu fabryki SAIC-GM-Wuling Automobile Co. w Liuzhou

Europejczycy inwestują w samochody elektryczne w… Chinach

Europa pozostaje daleko w tyle za Chinami zarówno w produkcji samochodów elektrycznych, jak i ...

Marcin Gortat ambasadorem Porsche

Marcin Gortat to jedyny polski koszykarz w lidze NBA. Już od kilku lat jest ...

Powypadkowy czy nie? Każdy będzie mógł to sprawdzić

Historia pojazdu ma być w przyszłości rozszerzona o informacje dotyczące wypadków. Tego chce Ministerstwo ...

Nowy Jimny debiutuje w salonach Polsce

Suzuki w nietypowy sposób promuje w Polsce nowe modele – w lutym japoński producent ...

Wyprzedaż rocznika 2018 rozpoczęta. Volkswagen z dużymi obniżkami na Passata

Wyprzedaż rocznikowa rozpoczęta. Jako jeden z pierwszych melduje się Volkswagen z rabatami na roczniki ...