Pixabay.com

Volkswagen doszedł do wstępnego porozumienia o odszkodowaniach dla 650 dealerów w Stanach po skandalu z emisjami spalin.

Niemiecka grupa i adwokaci dealerów marki VW poinformowali o tym podczas sesji sądu rejonowego w San Francisco nie precyzując szczegółów finansowych. Poinformowali sędziego Charlesa Breyera, że do końca września przedstawią mu szczegóły, zwłaszcza podział odszkodowań na poszczególne salony. Średnio przypadnie po 1,8 mln dolarów, ale przedstawiciel prawny dealerów, Steve Barman z Seattle wyjaśnił, że wypłaty będą zależeć od wielkości salonu i rozmiarów rynku, który obsługują.

– Umowa zagoi rany między VW i dealerami, którzy podobnie jak klienci ucierpieli finansowo. Na swych placach mają samochody, których nie mogą sprzedać, zainwestowali miliony w prawa reprezentowania Volkswagena, a wartość tych umów zmalała — dodał Berman.

Łączna suma wypłat przewidzianych przez niemiecką grupę może przekroczyć 1,2 mld dolarów na spadek wartości pojazdów, a także za te, których dealerom nie wolno sprzedać. Umowę musi jeszcze zatwierdzić amerykański wymiar sprawiedliwości.

– Uważamy tę wstępną umowę za ważny krok w naszym zobowiązaniu naprawienia wszystkiego naszym udziałowcom w Stanach — oświadczył prezes VW na Amerykę Płn., Heinrich Woebcken.

Dealerzy VW w Stanach nie mają już od prawie roku prawa sprzedawać samochodów przekraczających normy emisji spalin po przyznaniu się przez ich producenta do manipulowania terasami kontroli emisji.

Volkswagen zgodził się w czerwcu zapłacić 15,4 mld dolarów za zakończenie przez władze federalne i władze 44 stanów postępowania i wypłacić odszkodowania właścicielom 475 tys. samochodów proponując im rekompensatę i naprawę albo odkupienie pojazdów. Niemcy nie zawarli jeszcze umowy z resortem sprawiedliwości i Agencją Ochrony Środowiska EPA co do wysokości grzywien w postępowaniu karnym za skandal.

W porozumieniu z dealerami VW zgodził się odkupić od nich używane pojazdy z silnikami Diesla niemożliwe do naprawienia na takich samych warunkach, na jakich odkupi je od właścicieli — poinformował ich prawnik. VW podał w komunikacie, że zgodził się wypłacić w gotówce dodatkowe odszkodowania salonom.

Sędzia Charles Breyer nakazał firmie i władzom federalnym podjąć rozmowy o 85 tys. samochodach z dieslami 3,0, których nie obejmuje umowa z czerwca. Skup aut VW, Porsche i Audi może kosztować dodatkowe miliardy dolarów firmę z Wolfsburga, ale prawnik VW Robert Giuffra powiedział, że VW wierzy, iż może naprawić te samochody. — Musimy przekonać rząd amerykański, że potrafimy je naprawić — dodał.

Sędzia wyznaczył termin 3 listopada następnej sesji, na której obie strony mają poinformować go o stanie negocjacji. VW ma do końca października przedstawić propozycje naprawy silników 3,0 litra.

Mogą Ci się również spodobać

Tesla ratuje Fiata Chryslera przed gigantycznymi karami

Fiat Chrysler (FCA) zgodził się zapłacić Tesli nawet kilkaset milionów euro, aby mógł doliczyć ...

Ceny | Jeep Renegade: Napęd z Bielska-Białej

Nowy Jeep Renegade przeszedł niemal niezauważalny facelifting. Jednak pod maską dzieje się dużo nowego. ...

Aston Martin Rapide E: Pierwszy, limitowany, elektryczny

Aston Martin zaprezentował Rapide E, pierwszy całkowicie elektryczny model marki. Prezentacja odbyła się w ...

Rondo: europejski produkt eksportowy do USA

Ronda znacznie zmniejszają liczbę wypadków, a dzięki nim ruch staje się płynny – twierdzą ...

Nissan Qashqai: Bestseller dopieszczony

Popularny crossover przeszedł ostatnio kurację odmładzającą. I bardzo dobrze mu to zrobiło. Po facelifcie ...

Alfa Romeo GTV powraca

Powraca Alfa Romeo GTV. Do 2022 roku marka zamierza ożywić nie tylko legendarny 8C, ...