Post Image
Post Image
Post Image

Rynek nasycił się już niewielkimi maszynami o poj. do 125 cm3. Teraz do łask wracają marki premium, takie jak BMW czy Harley-Davidson.

Zaczyna się wiosenne ożywienie na polskim rynku motocykli. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), w marcu zarejestrowano 1837 nowych maszyn, co jest trzecim rezultatem tego miesiąca w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Jeszcze lepsze rezultaty powinien przynieść kwiecień: w ostatniej dekadzie był miesiącem z najwyższą sprzedażą i wskaże, jak będzie wyglądać obecny sezon – twierdzi PZPM.

Po I kwartale już wiadomo, że w strukturze tegorocznej sprzedaży nastąpią zmiany. Zaczyna topnieć przewaga motocykli najmniejszych, o pojemności silnika do 125 cm3, których popularność wystrzeliła w górę po wprowadzeniu w 2014 roku przepisów pozwalających na jazdę „125″ posiadaczom prawa jazdy kategorii B. W efekcie ten rodzaj motocykli zdominował sprzedaż, osiągając w niej blisko 75-proc. udział.

Gdy jednak rynek się nasycił, zainteresowanie zaczęło się przesuwać w kierunku największych motocykli, z silnikami powyżej 750 cm3. W rezultacie po pierwszych trzech miesiącach motocykle o pojemności do 125 cm3 (1468 sztuk) mają 50 proc. rynku, o 13 pkt proc. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Z kolei duże maszyny, powyżej 750 cm3 (sprzedano 897 sztuk), zwiększyły swój udział z 21,2 proc. rok temu do 30,5 proc. Zwiększyła się także sprzedaż motocykli z silnikami w przedziale od 500 do 750 cm: 282 rejestracje dokonane od stycznia do końca marca są rezultatem lepszym od zanotowanego w ubiegłym roku o przeszło jedną piątą.

W rankingu marek prowadzi krajowy producent Romet Motors, który w I kwartale sprzedał 360 motocykli. Jest to jednak wynik o blisko połowę słabszy niż w ubiegłym roku. Na drugim miejscu znalazło się BMW ze sprzedażą 346 maszyn i 16,1-proc. wzrostem rok do roku. Na kolejnych miejscach uplasowały się dwie marki japońskie: Honda i Yamaha, następnie Junak oraz Kawasaki i Suzuki.

O ile łączna sprzedaż nowych maszyn za pierwsze trzy miesiące spadła wobec ubiegłego roku, o tyle wzrosła liczba rejestracji motocykli używanych. W I kwartale zarejestrowano ich przeszło 12,3 tys., czyli o 8,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Przy tym w samym tylko marcu sprzedaż na rynku wtórnym podskoczyła o 29 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Siedmiu wspaniałych do tytułu Car of the Year 2019

Znamy już siódemkę finalistów – jeden z nich wyjedzie w marcu z Genewy z ...

Peugeot 508: Cennik na poziomie premium

Peugeot opublikował cennik swojej najnowszej limuzyny 508. Francuzi chcą żeby nowy model konkurował również ...

Infiniti wycofuje się z Polski i z Europy

Japońska marka Infiniti wycofuje się z rynku europejskiego. Pojawiające się już od jakiegoś czasu ...

Suzuki Jimny: Ruszyła sprzedaż w Japonii

Suzuki właśnie wprowadziło do sprzedaży nową generację Jimny. Póki co mała, kanciasta terenówka znalazła ...

Pierwsze testy przejazdu w tunelu Muska. Wszyscy będziemy morlokami

Elon Musk zaprezentował pierwszy odcinek tunelu Loop, który ma być podziemnym systemem transportu dla ...

Samochód niepodległości

Samochód Józefa Piłsudzkiego może się kojarzyć z pieczołowicie odrestaurowanym, pancernym Cadillakiem 355D. Ale jeśli ...