Bloomberg

Volkswagen zgodził się wpłacić ponad 200 mln dolarów na fundusz zmniejszenia skalenia środowiska przez diesle. To cześć umowy dot. ok. 80 tys. pojazdów z 3-litrowymi silnikami wysokoprężnymi

Porozumienie w tej sprawie ma być ogłoszone nawet w poniedziałek 19 grudnia, niezależnie do sumy 2,7 mld dolarów, jakie ta grupa zgodziła się wcześniej wpłacić na walkę z emisjami spalin ok. 475 tys. pojazdów z silnikami 2-litrowymi.

Sędzia Charles Breyer stwierdził, że obie strony poczyniły znaczne postępy i jest optymistą, że dojdzie do rozwiązania. Dął stronom czas do poniedziałku na poinformowanie go o ostatecznym porozumieniu dotyczącym 3-litrowych diesli.

Spornym punktem dotąd była wysokość kompensaty, jaką VW zgodzi się zaoferować właścicielom większych pojazdów za naprawienie w nich oprogramowania albo odkupienie ich. Rozmowy zainteresowanych stron trwały od wielu tygodni. 15 listopada VW osiągnął z organami nadzoru porozumienie o skupie i naprawie 80 tys. aut Audi, Porsche i VW: w 60 tys. nowszych i w wersjach sportowo-użytkowych miał zmienić oprogramowanie, a 20 tys. starszych odkupić.

W czerwcu Niemcy zgodzili się wyłożyć w ciągu 3 lat 2,7 mld dolarów na fundusz powierniczy do walki ze skażeniem powietrza, teraz dołożą 200 mln. Władze stanowe mogą użyć tych pieniędzy na skup i złomowanie starszych modeli albo wprowadzić w nich rozwiązania z nowszych. Np. szkoły korzystające z autobusów 10-letnich lub starszych do dowożenia dzieci będą mogły użyć pieniędzy VW na zakup nowych. Do skorzystania z nich kwalifikują się także holowniki, promy, lokomotywy manewrowe, autokary, ciężarówki, pojazdy lotniskowe i statki oceaniczne.

Mogą Ci się również spodobać

Jeep Cherokee: Zmarszczki wygładzone

Wystarczyły trzy lata, by Cherokee doczekał się liftingu. To głównie wygładzenie „zmarszczek”, w tym ...

Audi wprowadza system, który pomaga unikać czerwonych świateł

Audi wprowadza w USA system, który pomaga kierowcom unikać czerwonych świateł. „GLOSA” czyli „Green ...

Jedyne, legalne, unikatowe

Oto jedyne na świecie wyścigowe Porsche 917, które legalnie może się poruszać po drogach. ...

Daimler chce dojść do 3 mln mercedesów rocznie

Daimler zamierza inwestować w zwiększenie mocy produkcyjnych działu Mercedes-Benz Cars i dojść do 3 ...

Kulisy megafuzji FCA i Renault: Nieformalne kolacje i długie rozmowy

Fiat Chrysler Automobiles i Grupa Renault zaskoczyły rynek informacjami o planowanej fuzji. W przeciekach ...

Autostrada A4 na odcinku Wrocław-Legnica

Ruszają prace nad modernizacją autostrady A4

Przybliża się realizacja kluczowej inwestycji drogowej na Dolnym Śląsku – przebudowy zachodniego odcinka autostrady ...