VW: dochodzenie prokuratorskie przeciwko byłemu prezesowi

PAP/EPA

Niemiecka prokuratura wszczęła śledztwa przeciwko Martinowi Winterkornowi, zarzucając mu manipulowanie rynkiem. Dochodzenie jest prowadzone także przeciwko innemu byłemu członkowi zarządu VW.

Byłemu prezesowi Volkswagena prokuratura w Brunszwiku zarzuca manipulowanie rynkiem w związku ze sprzedażą samochodów ze sfałszowanymi danymi o emisji spalin i o zbyt późne poinformowanie rynków finansowych o samej aferze.

Prokuratura poinformowała, że tym innym członkiem zarządu Volkswagena, który został objęty dochodzeniem nie jest obecny prezes rady nadzorczej koncerny Dieter Pötsch, a wcześniej wiceprezes ds. finansowych w zarządzie Volkswagena. Według niemieckiej prasy drugą osobą objętą śledztwem jest obecny szef marki Volkswagen Herbert Diess. Prokuratura jednak nie wymienia go z nazwiska, a koncern odmawia komentarzy.

Śledczy są zdania, że Martin Winterkorn wiedział o manipulacjach dużo wcześniej, ale z rozmysłem ukrywał informacje przed klientami i rynkami finansowymi.

Volkswagen poinformował giełdę i inwestorów 22 września 2015 roku o manipulowaniu danymi o emisji CO2. Prokuratura natomiast jest pewna, że kierownictwo koncernu wiedziało o tych praktykach dużo wcześniej. Śledztwo ma ustalić jak długo wiedziano o manipulacjach. Zgodnie z prawem zarząd spółki giełdowej jaką jest VW powinien był niezwłocznie poinformować o tym giełdę. Ukrywanie takie informacji może mieć poważny wpływ na notowania jej papierów wartościowych.

VW ujawnił informacje o manipulacjach silnikami Diesla dopiero pod wpływem publikacji raportu amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).

Klaus Ziehe, prokurator naczelny nie był w stanie powiedzieć jak długo będzie toczyło się śledztwo, ponieważ jeszcze nie przesłuchano podejrzanych oraz świadków. Ziehe powiedział niemieckim mediom, że teraz nie można przesadzać o winie podejrzanych, trzeba poczekać na wyniki dochodzenia.

Skandal z manipulacją danymi o emisji CO2 kosztował Martina Winterkorna stanowisko szefa grupy Volkswagen. Składając dymisje podkreślał, że nie miał pojęcia o manipulacjach, ale odchodzi ze względu na dobro firmy.

Mogą Ci się również spodobać

Dwutlenkiem węgla w ciężarówki

Komisja Europejska zaproponowała 17 maja, aby emisje dwutlenku węgla ciężarówek zmalały w okresie 2020-2030 ...

Grupa Masterlease chce wprowadzić nowe produkty

W 2017 roku grupa Masterlease sfinansowała 11 875 samochodów, a łączna wielkość floty osiągnęła ...

Elektryczne rowery i hulajnogi bez obowiązkowego OC

Wzrośnie minimalna suma gwarancyjna w komunikacyjnym OC. Ale elektryczne pojazdy będą z przepisów wyłączone. ...

Alexa wsiada do SEAT-a

Alexa, inteligentny głosowy asystent Amazona, zamierza podbić motoryzację. Kojarzona głównie z głośnikiem Echo, pojawi ...

Norwegowie kupują najwięcej e-aut (na głowę mieszkańca)

Niemal jedna trzecia samochodów sprzedanych w 2018 r w Norwegii była elektryczna. To nowy ...

Skoda Scala: Nowa nazwa, nowy model

Skoda rezygnuje z modelu Rapid. Następca ma przyciągnąć młodszą klientelę. Nową nazwą i technicznymi ...