Bloomberg

Ford rozszerzył o dodatkowe 33 tys. starszych furgonetek w Ameryce Płn. pilny apel, by ich nie używać do czasu wymiany wadliwych elementów poduszek powietrznych Takaty.

Po drugim śmiertelnym wypadku koncern powiadomił w styczniu 2900 właścicieli furgonetek Ranger z roku 2006, by natychmiast przestali nimi jeździć. Nowe ostrzeżenie wynika z nowych testów i dotyczy większego zakresu czasowego produkcji.

Mazda ogłosiła podobne szersze ostrzeżenie dotyczące ok. 1800 pojazdów serii B z 2006 r., wyprodukowanych dla niej przez Forda, w styczniu wezwała do wymiany generatorów gazu w poduszkach w 160 swych pojazdach.

Urząd bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA ogłosił, że te pojazdy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników i wezwał ich właścicieli do natychmiastowego zgłoszenia się do bezpłatnej naprawy. Ford i Mazda dysponują częściami koniecznymi do wymiany, odholują pojazdy do warsztatów i zapewnią bezpłatnie pojazdy zastępcze — podały obie firmy i NHTSA.

Ok. 90 proc. pojazdów objętych ostrzeżeniem, by nie jeździć nimi, jest w Stanach W styczniu 2 senatorów pytało, dlaczego Ford ostrzegł jedynie małą liczbę użytkowników z 391 tys. furgonetek Ranger 2004-6 objętych w 2016 r. akcją przywoławczą w Stanach z powodu poduszek Takaty.

Ford ogłosił w styczniu, że wypadek ze skutkiem śmiertelnym w lipcu 2017 w Zachodniej Wirginii i podobny w 2015 r. w Południowej Karolinie był spowodowany przez wadliwy generator gazu Takaty. Na świecie zginęły z tego powodu 22 osoby, pozostałe 20 w autach Hondy, w większości w Stanach. Takata podała w czerwcu o objęciu do 2019 r. akcją naprawczą 125 mln pojazdów na świecie, wyprodukowanych przez 19 firm i zbankrutowała.

Mogą Ci się również spodobać

Siedziba Opla w Russelsheim

Opel walczy, Vauxhall się układa

Związkowcy w Oplu zablokowali plan dobrowolnych odejść. Nieco inaczej ma się sprawa w Wielkiej ...

Koniec elektrycznego raju

Elektromobilni muszą sięgnąć do kieszeni – nadchodzi czas opłat za prąd do e-samochodów. Greenway, ...

Kia Sportage: Nowe diesle i znakomita cena podstawowa

Do salonów wjeżdża zmodernizowana Kia Sportage. Importer właśnie ogłosił ceny popularnego SUV-a. Trzeba się ...

Lexus ES: Z przednim napędem

Przez sześć generacji Lexus ES nie był dostępny dla europejskich klientów. Za to nr ...

Ford Fiesta ST: Bądź dobrej myśli, bo po co być złej

Mocna wersja Fiesty to tradycja sięgająca lat 70. i pierwszej generacji tego modelu. Teraz ...

Tesla: Produkcja Modelu 3 w namiocie

Fali krytyki, która spadła na szefa Tesli, Elona Muska, po części jest winien sobie ...